Слово «Чай» – походження і значення

Слово «чай»

Можливо, коли в 2737 р. до н. е. перший чайний лист впав в чашу китайського імператора Shennong, навряд чи Його Величність сказав щось на кшталт «хм, типова Camelia sinensis». Швидше за все він запитав у наближених : «Що це?» – «Завжди тут росло, Ваша Величність». Імператор, травник-експерт, задумливо пожував листок, потім спробував відвар, перейнявся, і якось назвав рослина і напій. Назви не дійшли до його нащадків з простої причини, объясняемой китайської прислів’ям – “十里不同音”, “Кожні десять (5 км) інший діалект”. Після тисячолітніх зусиль щодо об’єднання Китаю сьогодні основних мов всього лише десять, і безліч діалектів. Варіантів назв чаю напевно менше, але все одно це якась лінгвістична безодня. До того ж дуже часто чай плутали з іншими рослинами.

Щодо надійними вважаються згадки про використання назви «ту» 荼 в період династії Тан (618 – 907) для всіх гірких трав.

Тому ми з легким серцем перейдемо відразу до автора «Трактату про чай». Лу Юй (733-804 рр.), поет, автор, знавець трав і чайний майстер написав «Сһ’a Ching» на прохання торговців чаєм. Видані в 780 р. три книги в 10 частинах докладно пояснювали порядок вирощування, обробки і приготування чаю. А ми з вами знайшли прообраз добре знайомого слова.

Слово «Чай» - происхождение и значение

Ієрогліф «ча» 茶 зовсім трохи відрізняється від ієрогліфа «ту» відсутністю половинки однієї горизонтальної риси, і означає тільки чай. Єдиний ієрогліф нічого не змінює у вимові – носії діалектів як називали чай по-своєму, так і називають. Добре хоч не отримала розвитку звичка називати по-різному чай різних урожаїв протягом одного року.

Для зовнішнього світу все-таки виявилося можливим зменшити кількість назв до двох, і це треба вважати великим успіхом.

Проникнення чаю в Європу почалося з згадки про нього. У 1559 р. венеціанський автор Giambattista Ramusio у виданні «Navigations et Viaggi» згадує про «Chiai Catai», чаї з Китаю. Про нього він чув від перської торговця.

Наступна згадка відноситься до 1565 році, місіонер батько Луї Алмейда пише в Італії про те, що японці дуже люблять «chia».

У 1602 португальська місіонер отець Дієго де Пантойя пише про напій «сһ’a», який китайці пропонують відразу після привітання.

Далі в справу вступили французькі єзуїти, які дали слова «Cia», «tay», «tea», «tee».

Суворий голландський капітан Ван Линсхутен сам бачив як китайці п’ють «Chaa».

Загалом, європейці теж у міру сил урізноманітнювали термінологію, як ніби китайці мало постаралися.

У XVII столітті лінгвістику в свої руки взяла Торгівля. Як би не називався чай там, де його ростили, в порту Кантон (нинішній Гуанчжоу) він ставав «Ча», а в порту Амой (нинішній Сяминь) – «Ті» (видоизменившееся слово «ту»). Для відстані між ними в 700 км це було неминуче. На початковому етапі в Кантоні активніше були португальці, а в Амое голландці, що історично зумовило поширення назви чаю. Ще, звернувши увагу на карту, можна відзначити цікаву особливість поширення чаю – морським шляхом поширювався за невеликим винятком «Ті», а по суші – «Ча».

Подивимося, що вийшло:

«Ті» : Вірменія, Гаїті, Данія, Ісландія, Іспанія (el Te), Італія, Мальта, Норвегія, Швеція, Уельс, Іспанія (каталонська і галісійська)

«Tea»: Англія, Угорщина, Шрі Ланка (тамільська), Іспанія (баскська)

«Teh»: Іврит, Малайя, Індонезія

«Tee»: Фінляндія, ЮАР, Німеччина (Der Tee), Естонія

Окремі випадки :

Голландія thee хм, треба ж, забули себе

Франція le thé

Люксембург Téi

Ірландія tae

Ідиш tey

Латвія teja

Монголія tsai

Шрі Ланка (сингальська) thé

В’єтнам (південний) tra

ПАР (Зулу) itiye

Тайвань: de

Cha:

Китай (з варіаціями у вимові), Індія (Бенгалі), Корея, Португалія, Тибет

Chai:

Азербайджан, Болгарія, Грузія, Індія (Гінді, Урду)), Македонія, Пакистан (Урду), Сербія, Словаччина, Словенія, Суахілі (Танзанія, ДР Конго, Кенія, Уганда, Руанда, Бурунді, Сомалі, Мозамбіку), Хорватія, Чехія

Окремі випадки:

Албанія: c aj

Арабська: shai

Філіппіни (Тагальська): tsaa

Греція: tsai

Іран: словом chay (вим. сһаі)

Румунія: ceai

Сомалі: shaah

Таїланд: chah

Туреччина: cay (вим. «chai»)

Північний В’єтнам: che

Японія: o-cha (повага в усьому!)

Зовсім окремі випадки:

Литва arbata

Польща herbata

Слово «Чай» - происхождение и значение

У цілому зрозуміло, що оперуючи двома словами «Ті» та «Ча» практично в будь-якій країні можна попросити чай, з чим ми всіх нас і вітаємо.

І просимо пробачити за наш китайський.

#чай
#історія чаю