Кес ван дер Вестен – Майстер і його машини

Хочете придбати одну хорошу звичку? Заходячи в кафе, звертайте увагу на кавоварку – вона може багато що сказати про заклад, його атмосфері і навіть з великою ймовірністю передбачити, якої якості кави ви отримаєте. І давайте поговоримо сьогодні про людину, який майже сорок років тому помістив кавоварку в центр свого життя, і з кожним роком намагається зробити її все досконалішими.

За запитом «Кес ван дер Вестен» швидше за все ви отримаєте яку-небудь кофемашину за ціною непоганого автомобіля. Це правда. І є фірма з такою назвою. Але найголовніше, що є людина з таким ім’ям, складним характером, і неймовірною відданістю справі конструювання кавоварок, красивих і функціональних.

Знайомтеся, Кес ван дер Вестен – один з найбільших і інноваційних розробників кавоварок за останні покоління. Бували періоди, коли він був єдиним новатором світового рівня в естетичному дизайні цього обладнання. А ще він інтенсивно працював над механікою і зручністю використання кавоварок, домагаючись гармонії бариста і виробленого напою. Додайте сюди репутацію дивного і складного людину, яка не любить фотографуватися і схиблений на прагненні до досконалості. Ось такий він. Минув час, і чимало людей захотіли «бути, як Ван дер Вестен».

Коротка історія

Так вийшло, що в 1984 році на преддипломном курсі Школи індустріального дизайну (Генк, Бельгія) молодому голландцеві з Велдховена попалася кофемашина. У моді була вбудована техніка, кавомашини все більше починали походити на картонні коробки. Ван дер Вестен і зараз іронічно говорить про своїх тодішніх викладачів – “вони застрягли в Баухаусе”. Був такий архітектурний стиль – прямі лінії, проста геометрія і залізобетон, гранична раціональність.

В силу наявності креативних нахилів, а також сильного характеру ще в Школі індустріального дизайну майбутня зірка зробила дві оригінальні кавомашини. Перша з них через тяги до невеликим, е-е-е… вибухів отримала іронічна назва “Аферист” і залишилася експонатом. Невдача сприяла тому, що ван дер Вестен з усією серйозністю зайнявся нутрощами кавомашини, і вже друга, “Розкішний Делрей”, за словами Майстра, «насправді готувала гарячий коричневий напій, який з деякою натяжкою можна було назвати еспрессо». Цю машину вдалося продати, і це був успіх, так необхідний на старті.

Кілька років після закінчення Школи промислового дизайну ван дер Вестен робив поодинокі машини на замовлення. Натхнення він черпав у авангардної архітектури і меблів, і вже тоді до нього прийшло прагнення робити машини, здатні максимально розкрити смак кави. Без особливого жалю Майстер каже, що в той час це нікому з серйозних виробників не було цікаво, ні в його рідній Голландії, ні в законодавцеві кавової моди Італії. Вони робили тисячі машин, поки ван дер Вестен розробляв одну за два місяці.

Першу дрібну серію під назвою «Містраль» він випустить тільки в 1994 р., у 2001 р. в серію піде успішний «Міраж», а в 2008 р. інноваційний «Спідстер». До цього часу у великих виробників з’являється інтерес до дизайну, кілька фірм буквально захочуть стати «як ван дер Вестен», але Майстер тепер весь час на кілька кроків попереду. Черговий дизайнерський та технічний шедевр 2012 р. – «Спірит», а в 2019 р. піде «Слім Джим». Це буде передова в технічному відношенні машина з практично необмеженим вибором дизайну.

 Кеес ван дер Вестен - Мастер и его машины

Правила Майстра

 • 1. Багато людей по-своєму налаштовують свої машини і завжди шукають щось унікальне, всі хочуть чогось особливого. Ми повинні дати можливість кожному мати свою спеціальну машину, ідеально відповідну для свого бару, стилю, атмосфери.
 • 2. Кавова машина повинна бути справжньою машиною, а не пристроєм. Тому, як і раніше повинні бути важелі, великі ручки і ручки між машиною і людиною. Місце електроніки всередині машини. Звичайно, екран може бути зручний при налаштуванні параметрів на початку робочого дня, він може об’єднати безліч функцій в невеликому просторі. Але для реальної роботи маленький важіль ергономічно краще, ніж натискання кнопки, не кажучи вже про обережне торканні екрану. Ми повинні подбати, щоб не стати занадто віртуальними.
 • 3. Електроніка пропонує чудові можливості, без них ви не зможете обійтися. Але з того, що багато людей люблять свої телефони, не випливає, що кавоварки теж повинні мати телефони. Телефон робить те, що ви доручаєте йому, тому що все всередині електронне. А всередині кавоварки безліч деталей, що рухаються, проточна вода, теплообмін і т. п., і багато бариста не розуміють, що ці процеси не є абсолютно визначеними, їх треба відчувати мало не на дотик.
 • Життя триває

  Пристрасть до кофемашинам не завадила нашому герою обзавестися трьома життєрадісними дочками, які отримали хорошу освіту, побачили світ, і в обов’язковому порядку попрацювали бариста під час навчання.

  Сьогодні дівчата працюють в компанії Kees van der Westen Espressonistic Works B. V. разом з батьком, вивчаючи виробництво і беручи участь у деяких бізнес-процесах. Майстри це радує, тому що він все більше часу приділяти своєму єдино улюбленому заняттю – проектування та розробки кавоварок.

  Невелика фірма в Ваалре з дюжиною співробітників виробляє близько 400 машин в рік за ціною від 8000 до 20 000 $, з повсякчасних ретельністю, ніякої гонитви за кількістю.

  Ван дер Вестен категорично не любить фотографуватися, але з роками він пом’якшав, і в презентації «Слім Джим» ми можемо бачити його улюблений «Кадилак» з 60-х, а також і потилицю самого Майстра. Так, і це дорога, по якій він 20 років їздить на роботу.
  На щастя, його дівчинки до фото ставляться інакше, і у нас є можливість бачити такий ось знімок.

  Кеес ван дер Вестен - Мастер и его машины

  Здається, це і є те, що називається – «дивитися з любов’ю». Спасибі, Майстер

  #кавомашини