Кава з Непалу — особливості високогірного кави, сорти

Навряд чи більшість з нас може похвалитися великими знаннями про далекій країні Непал, так що ми, говорячи про непальському кави, торкнемося й інших тем. Країну цю точно не варто вважати маленькою. Затиснуті між Індією і Китаєм, що піддаються тиску Британії в особі Ост-Індської компанії, непальці не без допомоги Гімалаїв змогли домогтися незалежності від усіх. Шлях від 5 до 30 мільйонів населення вони пройшли за 100 років, і, схоже, не збираються зупинятися. У країні більше сотні народностей, близько 70 мов і діалектів. У світі Непал відомий насамперед найвищою точкою світу – гору Еверест (Джомолунгма), самі непальці називають її Сагарматха, і безстрашними солдатами – гуркхами, з 1815 року воювали в складі британської армії у всіх війнах. Це про них – «якщо людина каже, що не боїться смерті, то він або брехун, або гуркха».

Природне і кліматичне розмаїття Непалу також заслуговує уваги, немає тільки пустелі, хоча напевно, не дуже й хотілося. Зацікавлена людина, уважно розглянувши кілька поясів – південний тропічний і гірський субтропічний (1200-1900 м н. у.м), скаже – «Так це ж Ефіопія прямо!». Так чи не так це було, проте до того, як у 1995 році в країні зафіксували виробництво перших 25 тонн кави, у непальського кави вже була своя легенда.

Мандрівний чернець Шрі Баба Хара Гирі (реальна особистість) в 1938 році приніс з М’янми (тодішньої Бірми) в село Аапчаур району Гулми (є на мапі) мішечок з зеленими зернами кави. Це в ста кілометрах від місця народження Будди, так що все правильно.

Труднощі, проблеми

У 1970-х кави вирощувався окремими фермерами, у 80-х навіть був деякий підйом, але з-за проблем з врожайністю і маркетингом справа доходила до вирубки дорослих дерев.

Непал завжди був чайною країною, тому кави хоча і вирощувався для внутрішнього споживання, але широкого поширення не отримував. Це був напій туристів, іноземців та іммігрантів.

До того ж країна лежить за межами традиційного кавового пояса, обмеженого з півночі Тропіком Раку. Непальців це не злякало, і в 2002 р. було вже 139 тн, в 2004 р. – 218 тн, в 2006 р. -300 тн, в 2007 – 460 тн, в 2008 р. – 500, це все офіційні дані. Далі якось зростання продуктивності в кавовій галузі перестав корелювати з зростанням населення, або почали вважати по – справжньому, 200-400 тон в рік, 532 тн в 2016 р. (рекорд) та 466 тн в 2017 р. У будь-якому випадку країну можна вважати промисловим виробником кави.

В даний час кава вирощується приблизно в 40 районах, комерційне виробництво в 22 районах. Хімічні добрива і пестициди у виробництві як правило не використовуються, але належного контролю за цим процесом теж немає. Дуже багато ручної праці. Про логістику не будемо – просто подивіться на карту.

Кофе из Непала — особенности высокогорного кофе, сорта

Основними сортами є Бурбон – 65%, Тіпіка – 25%, Пакамара, Катурра та ін. – близько 10%.

Кава цікавий непальцам насамперед з економічної точки зору, як культура, що забезпечує додаткові 20-25% доходу в порівнянні з традиційними кукурудзою і просом.

Самі непальці з жалем відзначають, що їх кава вирощується в маргінальних умовах з мінімальним використанням технологій, і в цілому його якість нижче міжнародних стандартів.

І в той же час…

І в той же час близько 65 % непальського кави експортується в Японію, США, Австралію, Південну Корею, Німеччину та Нідерланди. В сучасному світі не так багато високогірного органічного кави. Японці і австралійці налагодили сертифікацію органічного кави в Гулми, а експорт йде в основному через особисті контакти трейдерів, а не через інституційні канали, що дуже засмучує непальських чиновників.

Більшість кави переробляється мокрим способом, що добре для якості. Врожайність по непальским оцінками становить у середньому 300 кг зелених зерен з гектара.

Кофе из Непала — особенности высокогорного кофе, сорта

Компанії і бренди

Ну і трішки про непальських виробників готової продукції для любителів повної автентичності.

№1

Виробник

Бренд

1

Nepal Coffee Company

Himcafe, Necco, Belizi

2

Royal Everest Coffee Mill

EVEREST Coffee

3

Nepal Organic Coffee products

Morning Fresh

4

Coffee Beans Pvt. Ltd.

Mustang Coffee

5

Planteck Coffee Estate Pvt. Ltd.

Jalpa Gold

При всіх безперечних перевагах непальського каву до його покупки необхідно поставитися з максимальною серйозністю, він досить дорогий, щоб помилятися.

#кави
#моносорт