Історія чаю — як з’явився, де і коли: факти про популярному напої

Походження чаю – True story

Щоб написати про походження чаю, як і де він міг з’явитися, нам доведеться спочатку поговорити про одному китайському імператорові, інакше оповідання буде неповним і неточним, а також суперечить історичній правді, китайської, природно.

Імен у нього кілька, в силу різних варіантів вимови, так і внаслідок численних відкриттів, зроблених ним у сільському господарстві. Отже, це Shennong (Шеньнун, Шеннон, Шеннунг), Бог Землеробства, він же Божество П’яти Зерен, засновник китайського сільського господарства та медицини. Типовий китайський імператор. Він знаходив насіння зернових і починав їх культивувати, а потім навчав основам землеробства. Він навчив людей вирощувати фрукти. Ще імператор серйозно займався лікарськими рослинами, відчуваючи на собі їх вплив на організм, в тому числі дію отрут і протиотрут. Серйозну увагу Shennong приділяв санітарно-гігієнічному просвіті народу.

Власне, чай з’явився йому просто – коли указ про обов’язкове кип’ятінні води вже діяв, і сам імператор його неухильно виконував, кілька зірваних вітром листків (збіг?) впали саме в імператорську чашу з кип’яченою водою, змінили її смак і колір, а божественний експерт відразу зрозумів, звідки з’явилося чудове протиотруту і лікарський засіб. Так і відбулося перше чаювання, в 2737 р. до н. е. Хорошим протиотрутою виявилися листя чаю.

Ми, звичайно, розуміємо, що люди з давнини усе пробували на смак, намагалися висушити, відварити або обробити будь-яким іншим способом, але історія походження чаю з участю імператора нам подобається, тим більше, що вона дає відповідь на питання «хто» і «коли», і потрібно лише більш точну відповідь на питання «де».

История чая —  как появился, где и когда: факты о популярном напитке

Де з’явився чай. А де ще він міг з’явитися?

Юннань, Хмарний Південь. Так звучить назва місцевості, отримане ще в 110 р. до нашої ери. Приголомшливе рельєфне і природне розмаїття, такий собі ботанічний сад і непоганий зоопарк на середній висоті близько 2000 м, велика кількість річок і озер, м’який субтропічний клімат з середньою температурою січня від 8⁰ З до 17 ⁰ липневими 21-27⁰, високий рівень опадів – у середньому близько 1500 мм – все, щоб тут міг з’явитися типовий представник численного роду Камелій.

Найвідоміший з них – Camelia sinensis, власне, і є той самий кущик, поділитися листочками з імператором. Звідси і з’явився чай – наш загальний улюбленець.

История чая —  как появился, где и когда: факты о популярном напитке

Трохи дивно, але квітковою емблемою Юннани є Camelia reticulate, з листя якої отримують в промислових кількостях чайне масло, що користується великим попитом в Китаї в якості рослинної олії і солодкої приправи. Ну, китайцям видніше, хоча за Camelia sinensis прикро. Ще в Юннани велика кількість корисних копалин, і в зв’язку з їх розробкою ботанічний сад і зоопарк починають відчувати деякі незручності.

Ясно, що таке щедре місце повинно було залучати людей з давнини, історія регіону так багата, як і його природний світ. Юннань і сьогодні найбільш етнічно різноманітний регіон Китаю, але практично весь час на її території йшла міграція, звідки з’являлися одні народи і витісняли інші. Хтось зміг закріпитися, а хтось йшов на території сусідніх Індії, Бірми, Таїланду. Мабуть, з цим пов’язані спроби заявити про подвійне ботанічному походження чаю, оголошуючи другим місцем сучасну територію індійського штату Ассам, але ця точка зору широкого поширення не отримала. З’явитися чай міг тільки в одному місці, звідки вже розійшовся по всьому світу.

Практично весь час місцева знать прагнула до незалежності від кого б те ні було, і часто у них це виходило. Одна династія змінювала іншу, Юннань то ставала частиною великої держави, то знову була незалежна. Кінець цьому поклав заїжджий реформатор, нащадок Чингісхана монгольський хан Хубілай, який завоював Китай. Історія Юннани розчиняється в історії Китаю. Сьогодні країна живе спокійно, в результаті досить розумною внутрішньої політики жителі Юннани спокійно займаються своїми справами, в тому числі і вирощують найкращу в світі чай. Шен Пуер з Юннани.

#історія чаю
#чай